Skip Navigation
 
City Government

Fort William City Councils 1960 - 1969

1960 City Council 
Mayor Catherine Seppala (One Year Remaining of Two-Year Term - Resigned September 1960)
Mayor John Oliver Booth (Replaced Seppala until Dec. 31, 1960)
Councillors                      Length of Term Notes of Interest 
Thomas Herbert Caroll 2 years to Dec. 1961 
William Henry Spicer 2 years to Dec. 1961 
Rev. Albert Norman Day 2 years to Dec. 1961 
Hubert Milman Limbrick 2 years to Dec. 1961 
Frank Williams 2 years to Dec. 1961 
Frank A. Fairchild 2 years to Dec. 1961  Resigned in February
Wilfred Carson McKenzie 2 years to Dec. 1961  Replaced Fairchild on Feb. 8
Alexander Anderson 2 years to Dec. 1960
Richard Alexander Morgan 2 years to Dec. 1960
Alexander John Pupeza 2 years to Dec. 1960
Ernest Henry Reed 2 years to Dec. 1960
Clarence Herbert Moors 2 years to Dec. 1960
John Oliver Booth 2 years to Dec. 1960 Replaced Seppala as Mayor in September
Michael Chicorli Sept. 13 - Dec. 31, 1960  Replaced Booth who became Mayor

 

1961 City Council - Mayor Ernest Henry Reed (Two-Year Term)
Councillors                      Length of Term  Notes of Interest 
John Oliver Booth 2 years to Dec. 1962 
Stephen Walter Lukinuk  2 years to Dec. 1962
Alexander Anderson 2 years to Dec. 1962
Edwin John Littleford 2 years to Dec. 1962
Walter Melund Assef 2 years to Dec. 1962
Michael Chicorli 2 years to Dec. 1962
Thomas Herbert Carroll 2 years to Dec. 1961
William Henry Spicer 2 years to Dec. 1961
Rev. Albert Norman Day 2 years to Dec. 1961
Hubert Milman Limbrick 2 years to Dec. 1961
William Carson McKenzie 2 years to Dec. 1961
Frank Williams 2 years to Dec. 1961

 

1962 - Passed a motion that all would be elected for Two-Year Term in the same cycle. Mayor Reed and six Aldermen resigned in order to enable this.

1962 - 1963 City Council - Mayor Ernest Henry Reed
Councillors                                       Notes of Interest 
Alexander Anderson  
Walter Melund Assef  
John Oliver Booth  
Thomas Herbert Carroll  
Edward Gordon Carson  
Hugh John Cook  
Rev. Albert Norman Day  
Michael Patrick Hennessy  
Hubert Milman Limbrick  
Edwin John Littleford  
Stephen Walter Lukinuk  
William Henry Spicer  

 

1964 - 1965 City Council - Mayor Ernest Henry Reed
Councillors                      Notes of Interest               
Hubert Milman Limbrick  
Thomas Herbert Carroll   
Walter Melund Assef  
William Henry Spicer  
Alexander Anderson  
Hugh John Cook  
Roderick Philpot  
Michael Patrick Hennessy  
Robert Gordon Wilson  
Robert James McCranor  
William Arthur Nealin  
Frank Williams Died Aug. 6, 1964
Michael Chicorli Replaced Williams

 

1966 - 1967 City Council - Mayor Ernest Henry Reed
Councillors                                 Notes of Interest      
Alexander Anderson  
Walter Melund Assef   
Lawrence M. Baarts  
Thomas Herbert Carroll  
Michael Chicorli  
Hugh John Cook  
Michael Patrick Hennessy  
James Hugh Jessiman  
Ronald Henry Knight  
Harold Lockwood  
Robert James McCranor  
William Arthur Nealin  

 

1968 - 1969 City Council - Mayor Ernest Henry Reed
Councillors                                 Notes of Interest      
Donald George Leonard Aedy  
Alexander Anderson   
Walter Melund Assef  
Lawrence M. Baarts  
Wallace Edward Bryan  
Michael Chicorli  
Michael Patrick Hennessy  
Hugh John Cook  
Harold Lockwood  
Grace Ann Remus  
Arthur William Widnall  

 

 

View Other Fort William Councils:
1890s     1900s     1910s     1920s     1930s     1940s     1950s     1960s

Back to Past Councils Main Page