Skip Navigation
 
City Government

Port Arthur City Councils 1920 - 1929

1920 City Council - Mayor Isaac Lamont Matthews
Councillors                     Notes of Interest              
James White Crooks   
John Oswald Hourigan   
Leo J. B. Bolduc   
Sidney Wilson   
James Asher Dunbar   
Arthur Melville Woodside   
Reginald Crofts Powell   
Frederick William Barton   
William Phoenix Cooke   
William Brown Sime   

 

1921 City Council - Mayor Isaac Lamont Matthews
Councillors                     Notes of Interest              
James White Crooks   
John Oswald Hourigan   
Leo J. B. Bolduc   
Frederick William Barton   
Dr. George Edwin Eakins   
Lester Cain   
William Phoenix Cooke   
Reginald Crofts Powell   
James Asher Dunbar   
James Jenkins Southern   

 

In October 1921, the Port Arthur Council enacted a by-law, to be put in effect January 1922, stating that Aldermen would be elected to two-year terms. Elections would be held each year to fill half of the Council seats. The elections of January 1922 assigned half of the elected Aldermen to two-year terms and half to one-year terms, so that only five would be up for election again in 1923.

1922 City Council - Mayor Isaac Lamont Matthews
Councillors                     Length of Term  Notes of Interest 
James White Crooks  2 years to Dec. 1923   
John Oswald Hourigan  2 years to Dec. 1923  
Leo J. B. Bolduc  2 years to Dec. 1923  
Dr. George Edwin Eakins  2 years to Dec. 1923  
Frederick William Barton  2 years to Dec. 1923  
Reginald Crofts Powell  1 year to Dec. 1922  
James Asher Dunbar  1 year to Dec. 1922  
Lester Cain  1 year to Dec. 1922 Resigned in April
James Jenkins Southern  1 year to Dec. 1922  
William Phoenix Cooke  1 year to Dec. 1922  
George Gibbon 1 year to Dec. 1922 Replaced Cain in August 

  

1923 City Council - Mayor Isaac Lamont Matthews
Councillors                     Length of Term  Notes of Interest         
James White Crooks  2 years to Dec. 1923   
John Oswald Hourigan  2 years to Dec. 1923   
Leo J. B. Bolduc  2 years to Dec. 1923   
Dr. George Edwin Eakins  2 years to Dec. 1923   
Frederick William Barton  2 years to Dec. 1923   
Dr. Herman R. Bryan  2 years to Dec. 1924  
William Phoenix Cooke  2 years to Dec. 1924  
George Gibbon  2 years to Dec. 1924  
Reginald Crofts Powell  2 years to Dec. 1924  
James Jenkins Southern  2 years to Dec. 1924  

 

1924 City Council - Mayor James White Crooks
Councillors                     Length of Term  Notes of Interest 
John Oswald Hourigan  2 years to Dec. 1925   
Dr. Charles Norman Simpson  2 years to Dec. 1925  
Leo J. B. Bolduc  2 years to Dec. 1925  
Frederick William Barton  2 years to Dec. 1925  
John “Jock” Murray  2 years to Dec. 1925  
George Gibbon  2 years to Dec. 1924  
Dr. Herman R. Bryan  2 years to Dec. 1924  
William Phoenix Cooke  2 years to Dec. 1924  
James Jenkins Southern  2 years to Dec. 1924  
Reginald Crofts Powell  2 years to Dec. 1924 Resigned on Feb. 17 
Joseph William White 2 years to Dec. 1924 Replaced Powell on May 26 

 

1925 City Council - Mayor James White Crooks
Councillors                     Length of Term  Notes of Interest
William Phoenix Cooke  2 years to Dec. 1926   
George Gibbon 2 years to Dec. 1926  
James Jenkins Southern  2 years to Dec. 1926  
Joseph William White  2 years to Dec. 1926  
Kenneth Campbell  2 years to Dec. 1926  
John Oswald Hourigan  2 years to Dec. 1925  
Leo J. B. Bolduc   2 years to Dec. 1925  
Frederick William Barton  2 years to Dec. 1925  
Dr. Charles Norman Simpson  2 years to Dec. 1925  
John “Jock” Murray  2 years to Dec. 1925  

 

In 1925, the Port Arthur Council voted that all Aldermen would be elected to one-year terms, beginning in January of 1926. Those Aldermen elected in 1925 were allowed to remain on Council for the remainder of their two-year terms, without needing to be re-elected.

1926 City Council - Mayor Milton Francis
Councillors                     Length of Term  Notes of Interest         
William Phoenix Cooke  2 years to Dec. 1926   
George Gibbon  2 years to Dec. 1926  
James Jenkins Southern  2 years to Dec. 1926  
Joseph Williams White  2 years to Dec. 1926  
Kenneth Campbell  2 years to Dec. 1926  
John Oswald Hourigan  1 year to Dec. 1926  
Donald A. Clark  1 year to Dec. 1926  
Thomas Falls  1 year to Dec. 1926  
Grenville Walsh  1 year to Dec. 1926  
Robert Lloyd Seamen  1 year to Dec. 1926  

 

1927 City Council - Mayor Milton Francis
Councillors                     Notes of Interest                 
John Oswald Hourigan   
Donald A. Clark   
William Phoenix Cooke   
Thomas Falls   
George Gibbon   
James Jenkins Southern   
Grenville Walsh   
Leslie C. S. Hallam   
Harry Hogarth   
Bruce L. Morrison   

 

1928 City Council - Mayor John Oswald Hourigan
Councillors                     Notes of Interest                 
George Gibbon    
Leslie C. S. Hallam   
Harry Hogarth   
Joseph Wood   
Thomas Falls   
James Jenkins Southern   
Grenville Walsh   
William Phoenix Cooke   
Samuel Wright   
Donald A. Clark   

 

1929 City Council - Mayor George Gibbon
Councillors                      Notes of Interest         
William Phoenix Cooke   
Grenville Walsh   
Harry Hogarth   
Frederick Gawthorne Cooper   
Lawrence August Greene   
John W. White   
Joseph Wood   
Samuel Wright   
William John Stirrett   
John Francis Teskey   

 

 

View Other Port Arthur Councils:
1880s     1890s     1900s     1910s     1920s     1930s     1940s     1950s     1960s

Back to Past Councils Main Page